Trenér Lvů Michal Konečný: "Potřebujeme od města větší podporu."
Dlouho věřil, že i letos může břeclavské hokejisty dotáhnout do play off. A to navzdory složitým podmínkám, se kterými se musel potýkat. Trenér a sportovní manažer břeclavských Lvů Michal Konečný už na lavičce Jihomoravanů zdomácněl. Před osmi lety jej dostal z krajského přeboru do druhé ligy. Letos ve třetí nejvyšší soutěži přišel o naději dvě kola před koncem základní části. „Střízlivýma očima: víc jsme asi dosáhnout nemohli. Jediné, co mě může těšit, je že jsme do poslední chvíle o play off mohli bojovat," prohlásil Konečný. (ROZHOVOR)

Byla letošní sezona náročnější než některé minulé?

Nevím, jak to říct, protože možná budu proti sobě. Čekal jsem, že na tom budeme líp. Po herní stránce, i že se dostaneme do play off. Nebudu se vymlouvat na to, že jsme měli úzký kádr a množství zraněných. Jsem zklamaný, že jsme se do play off nedostali.

Jenže každou chvíli byl v sezoně zmiňovaný fakt, že váš klub hraje s nejnižším rozpočtem v soutěži.

Jaké máme podmínky, to se všeobecně ví. Zjišťuju, že se nemůžeme rovnat ani Valašskému Meziříčí. Hráčům nemáme co nabídnout. Proto jsem rád, že se kluci snaží, ale výsledky jsou nevyrovnané. Dokázali jsme bodovat se soupeři na naší úrovni, ale už ne s těmi lepšími týmy. A to rozhoduje.

Takže jste věřil, že může elitní osmička vyjít?

Slýchával jsem: budeme rádi, že budeme rádi. Ale já chtěl do play off. Nechtěl jsem vykládat, že chci zachránit druhou ligu.

Těch zraněných bylo letos opravdu neskutečné množství.

Potěšilo mě, že se přesto o play off poprali až do konce. V závěru se zranil David Šebek, který nás v těch pár zápasech hodně zvedl. Měli jsme sedm beků na celou sezonu, a když nám tři vypadli, tak jsme hráli pět zápasů na čtyři obránce. Juniorka v Břeclavi není, spolupráce s béčkem nefunguje.

Mrzí vás to?

Pro mě by bylo jednodušší, kdybych měl kam sáhnout. Nemusel bych vozit kluky bůhví odkud.

Jak těžké to bylo pro vás osobně? V Břeclavi jste už zažil i lepší sezony.

Ale i horší. Loni jsme se dostali do osmičky na poslední chvíli. Letos jsem tomu taky věřil. Ale měli jsme pořád o co hrát. Hráli jsme na úrovni Kopřivnice, ale ta měla širší kádr. Opava měla svoje problémy, ale taky má kádr zkušených hráčů.

Nejčastější slovo skloňované v souvislosti s břeclavským hokejem byly peníze. Má tedy cenu, aby břeclavský hokej fungoval tak, jak fungoval v této sezoně?

(Přemýšlí). Nemá. Stojí to síly a čas. Za čtyři roky, co klub patří Patriku Vašíčkovi, jsme dokázali, že tam peníze nikdo nekrade. Chceme větší podporu města a břeclavských firem. Vůbec se nebráníme tomu, aby tam dosadili svého člověka, který bude vědět, kam ty peníze jdou.

Docela pravidelně se objevují informace, že tu mužský hokej skončí, nebo že z něj odejde jeho majitel. Jaká je nyní situace?

Jde hlavně o podporu města a místních firem. Měla by být výrazně vyšší. Všechno kolem hokeje je dražší. Myslím, že jsme za ty čtyři roky něco dokázali a zasloužili bychom si ji. Pokud samozřejmě chceme, aby se tu hokej zvednul. Kdyby majitel odešel, nevím, jestli tu může druhá liga fungovat.

Jaké jsou tedy možnosti?

Pan Vašíček řekl, že to tu dál sám nepotáhne. Dá městu nějaké návrhy a je pak na něm, jestli mu je přijmou a nebo ne. Firmy ať se přidají. Myslím, že je to férový návrh.

Takže řeči o jistém konci pravdivé nejsou.

Neřekl, že chce skončit. Ale klub už sám táhnout nemůže. Hrajeme za Břeclav, tak nám pojďte pomoct. Zvládat všechno v jednom člověku, to prostě nejde.

Dovedete si po letech strávených v Břeclavi představit práci v jiném klubu?

Zvažuju i další nabídky. Sezona skončila a pro mě je to živobytí. Na druhou stranu jsem si v Břeclavi zvykl a práce mě baví. Ale vadí mi, že podpora je minimální.

A kdyby nabídka městu zůstala bez odezvy?

Pokud by se to nepovedlo, tak už tady dál pracovat nebudu. Člověk je pak opotřebovaný a sám dělá chyby.

Pojďme teď zkusit najít klady letošního ročníku. Jsou nějaké?

Pozitivní pro nás je, že vychováme hráče pro vyšší soutěže. Snažím se to klukům vysvětlovat. Aby viděli to světlo na konci tunelu. Těší mě Dlapa, Dujsík, Kristián Kučera, Daniel Zelenka. Ale taky naopak. Když vyhodíme hokejistu z Břeclavi, tak už nemá kam jít.

Kdo vám tedy letos udělal radost?

Dan Vachutka, Jirka Uhlík, oba moc šikovní kluci. Vylítl Martin Červenka. Roman Průdek, Radek Zháňal, dva Břeclaváci, to jsou zase obrovští bojovníci.

A co chybělo, abyste sezonu hodnotil pozitivněji?

Byli jsme málo produktivní. Ale to zase souvisí s penězi. Když na to budu mít, první co udělám je, že si pořídím dva kvalitní útočníky typu Davida Šebka. Pokud navýšíme rozpočet, tak můžu mít za pěkné peníze tři skvělé útočníky.

A hlavně zkušené, ne?

My tu letos měli dvacet jednadvacetiletých kluků. Pro ně nejhorší, když se naučí prohrávat. Říkám jim, aby hledali to pozitivní. Pořád se dívejte dopředu.

Autor: Michal Čejka (Břeclavský deník Rovnost)

Datum: 26.2.2016
Počet shlédnutí: 2039