Memoriál Ivana Hlinky 2012
13. – 18. 8. 2012
Břeclav – Piešťany


Celodenní vstupenka na každý hrací den bude stát 60 Kč. Přátelské utkání ČR-Kanada bude stát také 60 Kč. Česká televize prozatím neplánuje žádný přenos utkání z turnaje. Pokud by ale projevila zájem (třeba v případě postupu českého týmu do semifinále či finále), organizátoři jsou schopní přenos zajistit.


Přípravná utkání před MIH 2012 (11.8.): ČR - Kanada 6:3 (v Břeclavi), Slovensko - USA 0:6 (v Piešťanech)

Rozpis základních skupin MIH 2012

Pondělí 13. srpna Piešťany   Pondělí 13. srpna Břeclav  
14:00 Švýcarsko - Kanada
1:4
15:30 USA - Rusko
1:2sn
17:30 Slovensko - Švédsko 3:7
19:00
Česká republika - Finsko
1:2
Úterý 14. srpna     Úterý 14. srpna    
14:00 Kanada - Švédsko
7:5
15:30 Rusko - Finsko
6:1
17:30 Slovensko - Švýcarsko 0:4
19:00
Česká republika - USA
5:2
Středa 15. srpna     Středa 15. srpna    
14:00 Švédsko - Švýcarsko
8:4
15:30 Finsko - USA
8:6
17:30 Slovensko - Kanada 2:3
19:00 Česká republika - Rusko 3:2

Druhá část turnaje:

Pátek 17. srpna:
14:00 - o 7. místo: Slovensko - USA 3:5 (Piešťany)
15:30 - o 5. místo Švýcarsko - Rusko 5:7 (Břeclav)
17:30 semifinále: Švédsko - Finsko 4:5 pp (Piešťany)
19:00 semifinále: Česko - Kanada 2:5 (Břeclav)

Sobota 18. srpna:
15:00 finále Kanada - Finsko 4:0 (Piešťany)
17:00 o bronz: Česko - Švédsko 1:2 (Břeclav)


Tabulka MIH 2012

    Z V VP PP P Sk B X     Z V VP PP P Sk B
1.
Kanada 3
3
0
0
0
14:8 9
X 1. Finsko 3
2
0
1
1
11:13
6
2. Švédsko
3
2
0 0 1
20:13 6
X 2. ČR 3
2
0 0 1 9:6
6
3. Švýcarsko 3
1
0
0
2 9:12 3
X 3. Rusko
3
1
1
0
1
10:5 5
4. Slovensko 3
0 0 0
3
5:14 0
X 4. USA
3
0
0
1
2
9:15
1

Český tým přijel do Břeclavi jako první již v úterý 7. srpna a měl před přátelský. O dva dny později dorazí na jih Moravy i kanadský výběr. Na sobotu 11. srpna (18:30) je naplánovaný do Břeclavi přátelský zápas české reprezentace a Kanady. Samotný turnaj začne v pondělí 13. srpna a o medailích se o šest dní později.

Ve slovenských Piešťanech se utká domácí reprezentace se Švédy, Kanadou a Švýcary. Opět platí, že první dva týmy ze skupin si zahrají o medaile. Třetí a čtvrté celky se utkají jen o konečné umístění. Češi budou hrát svá domácí utkání vždy v Břeclavi, jedinou výjimkou by bylo lepší postavení slovenského výběru ve skupině. To by případný vzájemný zápas hostily Piešťany.

Mají za sebou pět letních kempů, hokejisté české reprezentační osmnáctky strávili pohromadě hodně času. Příští týden pro ně ale bude pořádně náročný, protože je čeká první ostrý test. A možná to bude nejtěžší test v sezoně. V pondělí 13. srpna totiž startuje v Břeclavi tradiční Memoriál Ivana Hlinky.
Letos se turnaj týká ročníku 1995, mladí Češi v obtížné základní skupině vyzvou Finy, Američany a Rusy. Ještě předtím dojde na tradiční generálku proti zámořskému soupeři, v sobotu 11. srpna se v Břeclavi uskuteční střetnutí České republiky s Kanadou.
Máme za sebou pět kempů, hodně jsme trénovali. Je pochopitelné, že už se všichni těšíme na utkání,“ konstatuje hlavní trenér Luděk Bukač mladší. S kolegou Davidem Brukem nechtěli nic podcenit, společná příprava by měla být jedním z českých trumfů. Hokejové naděje totiž v uplynulém období pracovaly na maximum.
Zda to bude stačit na světovou špičku, ukáží až duely turnaje. „Máme těžkou skupinu, ještě předtím si zahrajeme s Kanadou. Zápasy proti zámořským týmům bývají tradicí. Stejného soupeře budeme mít i na mistrovství světa, proto tyto zápasy vítáme,“ konstatuje syn slavného otce.
A trenéři už oznámili nominaci. Jedno je jasné. Osmnáctka v Břeclavi nebude kompletní. „Kádr podle našich představ není, do výběru se totiž promítla zranění. Nemůžeme počítat s útočníky Vránou, Pastrňákem a Kohoutem,“ mrzí Luďka Bukače.
Kromě marodů nebyli pozváni hráči ročníku 1995, kteří příští sezonu stráví za Atlantikem. Do zámoří se vydali například Zdráhal, Zbořil, Kubalík, Němeček, Sysala, Košťálek. Nikdo z nich v týmu pro břeclavský turnaj není, prostor dostávají bojovníci, s nimiž mohou trenéři celou sezonu systematicky pracovat.
„Chceme, aby si hokejisté reprezentace vážili. Chceme dodržovat určitá pravidla, pokud my trenéři budeme u národních týmů. Naší snahou je, aby hráči od kategorie šestnáctiletých věděli, že nastupovat za nároďák je čest,“ říká kouč a pokračuje.
„Hlinkův memoriál je těžký turnaj, ale já věřím, že máme velmi dobré mužstvo. Kondičně jsme připravení. Je pravda, že nám chybějí útočníci, kteří dávali hodně branek, ale musíme to kompenzovat jinak,“ dodává.


Nominace reprezentační osmnáctky na Memoriál Ivana Hlinky  (13. - 18. srpna 2012, Břeclav a Piešťany):

Brankáři:
Štěpán Lukeš (Chomutov), René Svoboda (Vítkovice).

Obránci:
Tomáš Andrlík (Plzeň), Martin Kokeš (Litvínov), Roman Čermák (Jihlava), Ondřej Šafář (K. Vary), Jan Štencl (Vítkovice), Tomáš Dvořák (H. Brod), Michal Beránek (Liberec), Alex Pisárik (Třinec).

Útočníci:
Jiří Kepka, Roman Přikryl, Miroslav Indrák (všichni Plzeň), Dominik Pokorný (Sparta Praha), Petr Česlík (Vítkovice), Václav Pašek, Luboš Rob (oba Č. Budějovice), Ondřej Kaše, David Kampf (oba Chomutov), Martin Slánský (Kladno), Ondřej Kovářů (Lukko Rauma, Finsko), Jan Mandát (Jihlava), Dan Nádrazský (Davos, Švýcarsko).

Náhradníci:
Jakub Kalfiřt (Liberec), Adam Škutchan (Vítkovice), Jan Litera (Letňany).

Realizační tým:

Manažer týmu: Otakar Černý
Hlavní trenér: Luděk Bukač mladší
Asistent: David Bruk
Trenér brankářů: Radek Toth
Lékař: MUDr. Milan Novotný
Hospodář: Zdeněk Vojtěchovský


V základní části quebecké juniorské ligy nasbíral 78 bodů v 54 zápasech, během 17 duelů play off přidal nevídaných 13 branek a 15 nahrávek. Kanadský útočník Nathan MacKinnon je dalším z talentů, které by měly brzy proniknout do NHL. A stát se exkluzivní hvězdou. Chlapík, který 1. září oslaví 17. narozeniny, zaujal už před příchodem do soutěží CHL, v týmu Shattuck St. Mary z Minnesoty válel nevídaným způsobem. Teď se tahle gólová mašina chystá do Břeclavi. Na Memoriál Ivana Hlinky.

Na kanadského útočníka s číslem 22 se vyplatí přijet podívat, jednou může být totiž skutečbným esem. Za Atlantikem o Nathanovi tvrdí, že to je nový Sidney Crosby, lichotky se k němu snášejí ze všech stran. "Na jednu stranu je legrace, že mě srovnávají s takovým hráčem, zároveň mi to velmi lichotí. Já ale nejsem Crosby. Hraju svým stylem, nechci nikoho kopírovat," řekl MacKinnon v rozhovoru pro The Globe and Mail.

Kdyby jednou napodobil úspěchy lídra Pittsburghu, byl by pochopitelně šťastný. Také Crosby se v minulosti představil na Memoriálu Ivana Hlinky, dorazil s výběrem o dva roky starších spoluhráčů v srpnu 2003. "Byl to zvláštní turnaj. Spousta lidí, vynikající hokejisté. Pamatuju si, jak jsem vyšel v Břeclavi před stadion a všude cítil dým z cigaret a párků," vzpomíná Crosby na první mezinárodní turnaj ve své autobiografii.

Jednou něco podobného možná sepíše MacKinnon. S Crosbym už srovnávali víc talentů, v minulých letech se hodně mluvilo o Tavaresovi, Stamkosovi či Hallovi. V Břeclavi a Piešťanech hrávali třeba také Nugent-Hopkins, Kane, Seguin, předtím Rusové Malkin, Ovečkin, Švédové Pääjärvi nebo třeba jednička letošního draftu NHL Nail Jakupov.

Memoriál Ivana Hlinky nabízí unikátní možnost sledovat nadané juniory těsně před vstupem do světového hokeje. V srpnu o nich toho moc nevíte, za rok v červnu je viditíte, jak stojí na pódiu prvního kola draftu a mávají tisícům fanoušků NHL. V kanadském výběru se loni sešlo takových hokejistů několik - například Rielly, G. Reinhart, Dumba, Koekkoek, Ceci, Wilson, Laughton, Gaunce. Za Američany hrál naturalizovaný Bělorus Galčeňuk, za Rusy zase Grigorenko. V sestavě Švédska byli Forsberg s Collbergem, na straně Finů zase Teräväinen...

Uvidíme, kolik nadějí se prosadí z letošního ročníku. Účast bude každopádně zajímavá, nepůjde jen o zmiňovaného MacKinnona. V sestavě javorových listů se předvedou tři pamětníci jarního MS osmnáctiletých, které se částečně hrálo také v Břeclavi (Morrisey, Nurse, S. Reinhart). Do boje půjdou Max Domi, syn proslulého tvrdáka Tie Domiho, nebo zadák Jordan Subban, jehož starší bratr PK působí v Montrealu.

Ze Švédů znají prostředí na jihu Moravy Krupic, Burakowsky a de la Rose, všichni si Memoriál Ivana Hlinky vyzkoušeli už loni. Brankář Siönäs zase plnil roli trojky na nedávném šampionátu osmnáctek. Rusové mají v širším kádru poměrně dost krajánků ze zámoří včetně Ivana Barbaševa, jedničky letošního Import Draftu CHL. Šikovní junioři jsou i v americkém výběru, i když ten na tradiční letní akci poslední dobou nejezdí v úplně nejsilnějším složení. (zdroj: www.hokej.cz)


Jak vypadají sestavy největších favoritů Memoriálu Ivana Hlinky 2012:

KANADA:

Brankáři:
Eric Comrie (Tri-City, WHL), Zachary Fucale (Halifax, QMJHL).

Obránci:
Darnell Nurse (Sault Ste. Marie, OHL), Madison Bowey (Kelowna, WHL), Chris Bigras (Owen Sound, OHL), Shea Theodore (Seattle, WHL), Josh Morrissey (Prince Albert, WHL), Kayle Doetzel (Red Deer, WHL), Jordan Subban (Belleville, OHL).

Útočníci:
Nathan MacKinnon, Jonathan Drouin (oba Halifax, QMJHL), Max Domi (London, OHL), Anthony Duclair (Quebec, QMJHL), Yan-Pavel Laplante (P.E.I., QMJHL), Nic Petan (Portland, WHL), Ryan Kujawinski (Kingston, OHL), Morgan Klimchuk (Regina, WHL),  Bo Horvat (London, OHL), Nick Ritchie (Peterborough, OHL), Jeremy Grigoire (Chicoutimi, QMJHL), Sam Reinhart (Kootenay, WHL), Curtis Lazar (Edmonton, WHL).


USA:

Brankáři:
Thatcher Demko (Omaha, USHL), Devin Williams (Erie, OHL).

Obránci:
Connor Clifton (New Jersey, EJHL), Anthony DeAngelo (Sarnia, OHL), Mike Downing (Dubuque, USHL), RJ Gicewicz (Nicholls School, NY), Teemu Kivihalme (Burnsville, Min.), Parker Reno (Edina, Min.), Tom Vannelli (Minnetonka, Min.).

Útočníci:
Justin Bailey (Indiana, USHL), Jason Cotton (Colorado, CAHA), Adam Erne (Quebec, QMJHL), Gabe Guertler (Fargo, USHL), Karson Kuhlman (Cloquet, Min.), Vinni Letieri (Lincoln, USHL), Jimmy Lodge (Saginaw, OHL), Sean Malone (Nicholls, NY), Drew Melanson (Delbarton, NJ), Trevor Moore (Tri-City, WHL), Andrew Oglevie (Cedar Rapids, USHL), Corey Ronan (St. Sebastian´s, Mass.), Matt Weis (Green Bay, USHL).


ŠVÉDSKO:

Brankáři:
Ebbe Siönäs (AIK Stockholm), Jonas Johansson (Brynäs Gävle).

Obránci:
Amil Krupic, Anton Cederholm (oba Rögle), Robert Hägg (MODO), David Westlund (Brynäs Gävle), Wilhelm Westlund (Färjestad), Julius Bergman (Karlskrona), Emil Johansson (Aseda).

Útočníci:
Rasmus Fyrpihl (Örebrö), Alexander Henriksson, Fabian Gunnarsson (oba Färjestad), Andre Burakowsky (Malmö), Tobias Liljendahl (Djurgarden), Victor Crus Rydberg, Leon Bristedt (oba Linköping), Adam Brodecki (Brynäs Gävle), Jacob de la Rose (Leksand), Victor Öhman (MODO), Gustaf Franzen (Vita Hästen), Adam Karlsson (Frölunda), Lucas Wallmark (Skelleftea).


RUSKO:

Brankáři:
Igor Šestěrkin (Spartak Moskva), Vjačeslav Volkov (Atlant), Nikita Serebrjakov (Sarnia, OHL).

Obránci:
Rušan Jafikov, Nikita Čerepanov, Vladislav Gavrikov (všichni Jaroslavl), Ruslan Trubkin, Rinat Valijev (oba Kazaň), Sergej Stěcenko (CSKA Moskva), Michail Tichonov (Petrohrad), Vladislav Lysenko (Sherbrooke, Kan.), Nikita Zadorov (London, OHL), Kiril Vorobjev (Portland, WHL).

Útočníci:
Grigorij Dikušin (Green Bay, USHL), Nikolaj Goldobin (Sarnia, OHL), Sergej Tolčinskij (Sault Ste. Marie, OHL), Ivan Barbašev (Moncton, QMJHL), Vladimír Brjukvin (Rimouski, QMJHL), Viktor Sachvorostov (Indiana, USHL), Andrej Aleksejev, Savelij Iljin (oba Tver), Konstantin Okulov (Novosibirsk), Arťom Prochorov, Maxim Mamin, Alexander Šarov (všichni CSKA Moskva), Ruzal Galejev (Kazaň), Alexander Mokšancev (Jaroslavl).Alexej Zakarljukin (Bílí Medvědi Moskva).


FINSKO:

Brankáři:
Ville Husso (IFK Helsinky), Juuse Saros (Hämeenlinna).

Obránci:
Jimi Kuronen (IFK Helsinky), Alex Lintuniemi (Jokerit Helsinky), Mikke Levo (Ilves Tampere), Julius Honka (Jyväskylä), Atte Mäkinen (Tappara Tampere), Mika Ilvonen, Erik Autio (oba Espoo), Joonas Lyytinen (Kuopio).

Útočníci:
Jonathan Tanus (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen, Kasperi Ojantakanen, Joel Kiviranta (všichni Jokerit Helsinky), Joose Antonen (Jyväskylä), Roope Kuhakoski, Aleksi Ainali (oba IFK Helsinky), Janne Puhakka, Eetu Koivistoinen (oba Espoo), Toni Suuronen (Lukko Rauma), Kasperi Kapanen (Kuopio), Niko Ojamäki (Pori).


SLOVENSKO:

Brankáři:
Marek Mikoláš (MsHK Žilina), Denis Godla (HK Spišská Nová Ves), Juraj Halo (HC Topoľčany).

Obránci:
Michal Solár (MsHK Žilina), Dávid Gál, Martin Pavlíček (obaja HC Nitra), Adrián Sloboda (HK 36 Skalica), Matúš Holenda, Peter Kuzma (obaja Dukla Trenčín), Martin Boboš (HC Košice), Patrik Bačik (HC Slovan Bratislava), Adam Kasanický (Lulea HF/Švéd.)

Útočníci:
Peter Cehlárik, Róbert Lantoši, Dominik Rehák (všetci MsHK Žilina), Juraj Šiška (HC Nitra), Martin Pleša, Timotej Šille (HK Skalica), Patrik Koyš (Dukla Trenčín), Martin Blaho, Róbert Varga (obaja HK Ružinov Bratislava), Dávid Šoltés (HC Košice), Andrej Lištiak (Liptovský Mikuláš), Tomáš Török (MHC Martin), Kristián Horvát (P.H.K. Prešov), Martin Reway (Sparta Praha), Juraj Talán (PSG Zlín), Matej Paulovič (BK Färjestad/Švéd.)