Memoriál Ivana Hlinky 2010
9. – 14. 8. 2010
Břeclav – Piešťany

Program Memoriálu Ivana Hlinky 2010 v Břeclavi:

7.8. od 18:30 – ČR „18“ – Kanada „18“ (přátelsky)  2:3p.p.
9.8. od 15:30 – ČR „18“ – USA „18“  2:3
9.8. od 19:00 – Rusko „18“ – Finsko „18“  2:3sn
10.8. od 15:30 – USA „18“ – Rusko „18“  6:5sn
10.8. od 19:00 – ČR „18“ – Finsko „18“  4:3
11.8. od 15:30 – Finsko „18“ – USA „18“  2:5
11.8. od 19:00 – ČR „18“ – Rusko „18“  3:2
12.8. – volný den
13.8. od 15:30 – zápas „o umístění“ RUS - SUI 5:4
13.8. od 19:00 – semifinále: ČR - CAN  2:6
14.8. od 17:00 – zápas o 3. místo
: ČR - SWE  1:6

Celodenní vstupenka na každý hrací den bude stát 50 Kč.


Nominace české reprezentační osmnáctky (ročníky 1993):

Brankáři:
David Honzík (Karlovy Vary), Jaroslav Pavelka (Hradec Králové), Patrik Bartošák (Vítkovice)

Obránci:
Petr Šidlík (Jihlava), Michal Gutwald (Kladno), Štěpán Jeník, Antonín Růžička (oba Slavia Praha), Tomáš Kvapil (Lulea - SWE), Tomáš Pavelka (Vítkovice), Lukáš Kříž (Č. Budějovice)

Útočníci:
Matěj Beran (Karlovy Vary), Martin Rousek, Lukáš Sedlák, Michal Švihálek, Petr Koblasa (všichni Č. Budějovice),
Patrik Urban (Liberec), Václav Tomek, Tomáš Hertl, Dmitrij Jaškin (všichni Slavia Praha), David Březina (Pardubice),  Lukáš Králík (Olomouc), Zdeněk Doležal (Sparta Praha)

Náhradníci:
Matěj Machovský (Opava), Michael Janota (Zlín), Tomáš Hyka (Mladá Boleslav), Martin Váchal (Plzeň), Marek Červený (Hradec Králové), Patrick Brzobohatý (Sparta Praha)

Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták

Realizační tým:
Generální manažer: Martin Hosták
Trenér brankářů: Marcel Kučera
Lékař: MUDr. Petr Čech
Hospodář: František Ptáček


Nominaci Spojených států na MIH 2010 najdete zde:

Nominaci Kanady na MIH 2010 najdete zde:

Nominaci Ruska na MIH 2010 najdete zde:

Nominaci Švédska na MIH 2010 najdete zde:

Nominaci Slovenska na MIH 2010 najdete zde:

Nominaci Švýcarska na MIH 2010 najdete zde:


První část turnaje na jedničku, druhá s mnohem horším vysvědčením. Reprezentační osmnáctka předvedla na Memoriálu Ivana Hlinky nejprve velmi dobrý týmový výkon, hokejisté dřeli do úmoru, dali do zápasů srdce. Jenže v pátek a sobotu inkasovali dvě vysoké porážky a celkový dojem trochu pokazili. Jednak nebyli tak důslední jako předtím, jednak narazili na elitní soupeře. Kanada celý turnaj vyhrála, ve finále těsně přemohla Američany, Švédové opět potvrdili, že jsou v mládežnických katagoriích momentálně evropskou jedničkou.

Nutno ale přiznat, že se v porovnáním s minulými ročníky česká osmnáctka zlepšila. Trenéři Jiří Šolc a Martin Hosták (na snímku) vytvořili kompaktní tým, který plnil beze zbytku povinnosti a v první polovině turnaje hrál možná i kousek nad své možnosti. Zaujala jeho aktivní hra, snaha nečekat, co se mnou provede soupeř. České naděje napadaly, forčekovaly, narušovaly rozehrávku protivníka. Junioři předváděli hokej, který za současných podmínek vede k úspěchu.

"Když připočtu i přípravný zápas proti Kanadě, čtyřikrát jsme hráli v Břeclavi dobře. Pokaždé jsme prohrávali, což byla naše slabina, v základní skupině jsme se ale pokaždé dokázali dostat do zápasu. Bohužel, v play off už ne. Proti Kanadě bylo vlastně po utkání v 15. minutě, se Švédy v podstatě v šesté," konstatoval asistent a generální manažer výběru Martin Hosták.

Semifinále proti javorovým listů mělo nejbouřlivější kulisu. Po slavnostním úvodu, kdy hymny obou týmu bezvadně zazpívala Lenka Kůrková, hnala návštěva 2500 diváků na zteč české mladíky. Jenže kdo čekal, že by mohla osmnáctka konkurovat jako týden předtím v přípravném klání, spletl se. "Kanaďané hrají světový hokej. Do Břeclavi vzali nejlepší hokejisty z ročníku, což na dubnovém mistrovství světa platit neplatí, protože hráči budou plnit povinnosti v play off," upozornil svazový šéftrenér Slavomír Lener.

Prohra 2:6 se narodila už v první třetině, také na závěr se Švédy odstartovali čeští reprezentanti špatně. Posléze sice přidali, byli aktivní, jenže Seveřané obrat nepřipustili. "Švédové se poučili z našeho semifinále, určitě ten zápas viděli a šli do toho s tím, že na nás vletí. Bohužel se jim to povedlo," řekl Hosták. Osmnáctka tedy skončila čtvrtá, což rozhodně není špatné, nicméně poslední dva výsledky vrátily český hokej v této kategorii zase na zem.

Hokejisté sehráli na jihu Moravy šest utkání v osmi dnech, to je pořádná porce. Navíc uplatňovali styl, který je velice náročný na kondici. Žádná pasivita, nýbrž spousta bruslení, nasazení, bojovnosti. "Byl to vynikající test. Udělalim jsme si obrázek o jednotlivcích, mnozí hráči potěšili. Oba gólmani Honzík s Pavelkou, střelecký potenciál má Dmitrij Jaškin, hodně práce odvedl Švihálek. Osobně mě potěšili třeba i Doležal s Hykou, kterým vyška druhá polovina turnaje. Z obránců zase Šidlík nebo Jeník," hodnotil Hosták.

Pozitivní dojmy jsou na místě, ohlédnutí za turnajem ale není jenom příjemné. Den po utkání s Ruskem totiž česká soupiska nečekaně zeštíhlela, trenéři za disciplinární prohřešek vyřadili z týmu brankáře Pavelku, obránce Kvapila a útočníka Berana. Do posledních dvou utkáních na Hlinkově memoriálu šel český výběr jen se šesti beky a dvanácti útočníky, místo Pavelky dostal proti Švédům šanci Bartošák, špatný nástup mužstva ho ale po třech obdržených gólech poslal záhy na střídačku.

Co zmíněné trio provedlo, že musel následovat tak razantní verdikt? "Dopustili se interního prohřešku, který nemůžeme tolerovat," řekl nejprve Hosták. Pavelka, Kvapil a Beran měli údajně nepořádek na hotelovém pokoji. "To je velmi slabé slovo. Máme nastavena určitá pravidla, displínu musejí hráči dodržovat na ledě i ve volném čase. Jsou věci, které nemůžeme a nebudeme tolerovat," dodal generální manažer týmu.

Zmínění mladíci si údajně házeli žvýkacím tabákem. A to tak, že vydatně zašpinili stěny. Nemá smysl řešit, jestli trenéři udělali dobře, nebo nikoli. Tohle musejí vědět sami. Podobná událost se předtím juniorským výběrům na velkých turnajích stala v roce 2006 na MS dvacítek v Kanadě, trenér Rulík tehdy poslal domů Michala Gulašiho. Na tréninku bylo tehdy od hráčů vyžadováno, aby šli ostřeji do soubojů, Gulaši tedy narazil u mantinelu Pohla. Ihned se omluvil, ale posléze od kouče uslyšel, že už v týmu nadále nezůstane.

Výběr dvacetiletých tenkrát na medaili nedosáhl, mimo jiné i proto, že v mužstvu zavládla atmosféra určitého strachu. Aktéři to s odstupem času přiznávají. A kdo se bojí, obyčejně tolik nekouše. Ani v zápasech. Možná se to nyní projevilo i na výkonech osmnáctky v play off. Dravý herní projev byl pryč, mladíci jako by cítili určité obavy. Přitom k nim nebyl důvod, týden předtím stejnou Kanadu pořádně potrápili a kapitulovali až v prodloužení. Jakou roli indident sehrál v mladé psychice hráčů, to je těžké určit.

Nicméně výborně našláplý tým vypadl před play off z role a nakonec inkasoval dvě šestigólové porážky. Co bude dál s vyřazenými Pavelkou, Kvapilem a Beranem? "Dveře jim nezavíráme, musejí si uvědomit, že se nechovali podle našich představ. Pokud si to zaslouží, šanci příště dostanou," připomněl Hosták. Snaha trenérů je jednoznačná - kdo nepůjde jedním směrem, s ním se rozloučí. V době, kdy některé talenty mizí za hranicemi, a kdy český hokej nemá tolik individualit, je na místě výhradně cesta prostřednictvím týmového výkonu. V tomto ohledu jsou nároky koučů opodstatněné. Na druhou stranu - trocha velkorysosti a lidského přístupu občas nezaškodí. Najít onu citlivou hranici je však mimořádně obtížné...

Bez ohledu na zmíněný problém je třeba brát vystoupení výběru osmnáctiletých na Hlinkově memoriálu kladně. Trenéři vyzkoušeli skupinu hráčů, která patrně vytvoří jádro týmu pro mistrovství světa. I onen incident bude mít svůj význam, příště si jistě každý dá pozor, aby se něčeho podobného nedopustil. "V Břeclavi si kluci ověřili, že se mohou měřit s každým. Musíme mít pořád na zřeteli, co vede k úspěchu. Čtvrté místo je pro tým oceněním za předvednou práci. Navíc je důležité, jakým způsobem jsme k umístění došli. Hráči bojovali jeden za druhého, s tím jsme byli maximálně spokojeni," uzavřel Martin Hosták. (zdroj: www.hokej.cz)